úterý 12. ledna 2021

PODCAST #11: "V Kyrgyzstánu je pořád život takový, jaký byl u nás před 50 lety," vzkazuje z místa novinář a volební pozorovatel Tomáš Vlach

Tomáš Vlach je novinář, můj bývalý kolega z České televize, humanitární pracovník, a toho času volební pozorovatel v Kyrgyzstánu. Už několik týdnů sleduju na jeho facebookovém profilu fotky Kyrgyzstánu. Muže v pekárně s jejich tradičním bílým chlebem, děti na starých dřevěných sáňkách, nebo neuvěřitelně nádhernou zimní přírodu. Pokud se zaměřím na fotky, které zachycují lidi, jejich život, tak mají jedno společné. Kdyby mi někdo neřekl, že jsou to fotky ze současnosti, myslela bych si, že jde třeba o 50. nebo 60. léta...

Audio si můžete pustit kliknutím sem.
Tomáš je skvělý pozorovatel, fotí, co vidí kolem sebe a zasazuje to do kontextu. Roky do této oblasti cestuje, mluví s lidmi a řekla bych, že se tam vyzná. Postsovětské země mě vždy velmi zajímaly a musím říct, že je to s výjimkou semináře o Střední Asii doktora Pargače na Etnologii FF UK poprvé, kdy jsem si s někým povídala o Kyrgyzstánu. Třeba to bude i vaše poprvé... Tomáše jsem se mimochodem zeptala na dostupnou literaturu, pokud se stejně jako já budete chtít o zemi a jejích lidech dozvědět ještě víc. Spisovatel, kterého Tomáš doporučuje, se jmenuje Čingiz Ajtmatov, já už mám rozečtené jeho Krátké příběhy v angličtině. V češtině vyšlo téměř celé jeho dílo, včetně nejznámějšího románu Džamila.


 

 

 

 
 
 Dozvíte se také, proč se říká Kyrgyzstánu Švýcarsko Střední Asie, odkud pochází název země nebo proč patří k zemím s nejmenší hustotou obyvatel. A zajímalo mě také, co přesně obnáší práce volebního pozorovatele. Odkaz na celý rozhovory tady anebo úplně dole pod fotkami. Všechny fotky pořídil Tomáš Vlach při cestách v zemi.
 

 

 

 

 

 


Pro informaci k aktuální situaci: prezidentské volby v zemi skončily v neděli 10. ledna. Podle serveru ČT24, který se odkazuje na agenturu TASS, zvítězil ve volbách dosavadní kyrgyzský premiér Sadyr Žaparov. Dvaapadesátiletý politik má pověst nacionalisty a populisty a je u moci už od podzima, kdy byl osvobozen z vězení během nepokojů. 

Žaparov se navzdory svému nacionalistickému postoji – jeho prvním činem ve funkci předsedy vlády bylo přidání informací o etnickém původu do průkazů totožnosti – opakovaně zavázal k rozvoji strategického partnerství s bývalým sovětským vládcem Moskvou, poznamenala agentura Reuters. Žaparovovi kritici se obávají, aby očekávané vítězství v nynějších volbách neotevřelo cestu k nastolení autoritářského režimu jako v sousedních zemích, poznamenala agentura AFP.

 

Doufám, že se jednou potkáme na výstavě těchto fotek. Že jsou úžasné?

 


--------- 

Pokud vás čtení o Americe a New Orleansu baví, můžete dát like a follow na mém Facebooku Doma v Nola. Stačí kliknout sem.

Doma v Nola je taky na Instagramu. TADY.

 
Chcete si taky něco poslechnout? Doma v Nola je i na podcastu. Najdete jej na všech podcastových aplikacích nebo klikněte sem.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Instagram