středa 4. července 2018

Protože na Brno je to dobrý.

Byl to dobrý výlet. Na Brno opravdu dobrý. To, co mi na jinak milované Praze už několik let po sobě vadí - mraky turistů a s tím spojené nástrahy jako drahota a "šmejdota", se Brnu zatím vyhýbá. Naopak je plné zajímavého designu, dobrého jídla, hudby v ulicích a malého, ale malebného centra. 
 
Kdysi - a to už je dost dávno - jsem o Brně uvažovala jako o svém studijním městě. Tehdy bohužel - či bohudík mě na tamní žurnalistiku nevzali. Byla to jediná univerzita, kam se dělaly tehdy poměrně nové scio testy. Měla jsem v Brně pár kamarádů a milovala sem jezdit taky kvůli množství úžasných knihkupectví. Jaké překvapení pro mě bylo, když jsem na místě jednoho z nich teď našla obchodní řetězec s oblečením. Právě tady jsem si kdysi nakupovala úžasné knihy o identitě Moravanů, o "českém němectví" apod. Tak oblékat se Brňané asi taky musí.
 
Stejně jako si odpočinout na stylových lehátkách přímo na náměstí Svobody. Nebo zavzpomínat na časy ježdění v těchto modrých Karosách, nejhoupavějších a nejsmradlavějších autobusech. Ale barvu měly hezkou, to se musí nechat.

Na brněnském Výstavišti jsem ještě poslední víkend stihla výstavu ke 100. výročí Československa a díky luxusu v podobě hlídací brněnské tety Amálky mohla vyrazit. Začala západem slunce a koncertem Anny K. Některé hlasy se nemění ani po letech. Kam se podělo posledních 20 let? Naposledy jsem Annu K. zpovídala v jednom opavském klubu zhruba ve třeťáku na gymplu a tato vzpomínka ze mě oficiálně dělá pamětnici. Pokochala jsem se nadčasovou architekturou výstaviště a dojímala se u výstavy 100 let české literatury. Pejsek a kočička právě leží na našem nočním stolku. A výstava fotek tradičních ozdobných čelenek z různých slovenských regionů uspokojila duši etnografickou ve mně. Jaká nádhera!
A tolik česko-amerických linek jsem si o tom víkendu uvědomila. Kde by bylo (bylo-li by) Československo bez Spojených států. Bez Masarykových cest do Ameriky, bez jeho americké manželky. Kdo v New Orleans asi ví, že náš první prezident se v roce 1878 oženil s americkou občankou a jako správný feminista v té době přijal její příjmení? A že získal už navždy poměrně exotické jméno Tomáš Garrigue Masaryk a zkomplikoval tak život milionům školáků, snažících se toto neznámé jméno naučit správně napsat?

Fotka Stonů s Václavem Havlem na Pražském hradě je bezchybným popisem doby, v kontrastu s odjíždějícími sovětskými vojáky je dodnes jako zjevení. A prezident George Bush st. mávající pražskému davu v roce 90 - tak si já pamatuji revoluci. Naši cestu ke svobodě. Dodnes si pamatuji tyto záběry v televizi. Z Ameriky sem tehdy jezdily tisíce, statisíce turistů, uvidět ten pověstný východní blok. Dodnes často potkávám Američany, kteří na tu dobu vzpomínají, mnoho z nich se sem poprvé dostalo v uniformách americké armády, tehdy ve službě na základnách v Německu.


Cesta z města při asi dvouhodinovém západu slunce zachycená skoro 6 letou Elou nemá nejlepší kompozici, zato je to takové hezké českodrážní okno. Na Česko dobrý. Za mě dobrý.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Instagram