pátek 14. prosince 2018

Průvodce po amerických Vánocích

Když se řeknou Vánoce - představím si pomalu padající sníh, zimu takovou, že už se nemůžu dočkat, až otevřu dveře domu a vklouznu do toho známého tepla, až si postavím vodu na čaj a zabořím se do deky. Až budu v téhle zimě obcházet vánoční trhy, péct cukroví a poslouchat koledy.
Jasně, mám už to po těch letech všechno trochu zidealizované a na řvoucí rádia v obchoďácích, břečku na ulici a výzdobu už v říjnu jsem jaksi záměrně pozapomněla. Budou to tady v New Orleansu mé už 7. Vánoce, pokud dobře počítám. Na ledacos už jsem si zvykla a pár věcí, světe div se, dokonce přebrala. Nad mnohými z nich ale ještě každý rok kroutím hlavou. Tady jsou.

 •  Vánoce se začínají slavit neuvěřitelně brzy. Většina rodin kupuje stromek už na Díkůvzdání, nebo den poté. Speciální prodejní místa stromků jsou tak nachystaná už v polovině listopadu. O obchodech se raději nezmiňuju, protože tato móda mít vánoční výzdobu a sortiment hned po Halloweenu už došla podle zpráv i k nám. 

 • Čím větší strom, tím líp. Když každý rok žádám manžela, kterýžto má nákup stromku na starosti, aby vybrali s dcerou ten nejmenší možný, předem vím, že nakonec stejně přijdou se stromkem, který má tady sice velikost "medium", ale který v podstatě dosahuje téměř stropu. Jako u všeho v Americe, velikosti tu mají jinou logiku, než jakou známe z Evropy. Pravidlo - čím větší (a sem si doplňte podle sebe - auto, kafe, oběd...), tím lepší - je jedno z nejdodržovanějších.¨
 


 • Nákup vánočního outfitu je nezbytný. Asi jste někdy narazili na pojem - "the ugly Christmas sweather", čili hnusný vánoční svetr. Tak to je jen jedna z možností. Právě dnes jsem byla oběhnout jeden obchod kvůli dárkům pro učitele a těchto vtipných svetrů tam bylo nepočítaně. Je to taková tradice mít v šatníku tuhle blbinu, kterou si člověk na sebe jednou za rok natáhne, aby pobavil okolí. Ale nejde jen o vánoční svetry. Předvánoční party si samozřejmě žádají speciální šaty, a tak obchody nabízejí vše v červeno-zeleno-zlatých barvách a útočí na dámy, jak být nejvíce šik. K tomu patří i ty nejnevkusnější doplňky v podobě velkých sněhuláků v uších nebo čelenek ve tvaru vánočního stromku... Tento problém řešit nemusím, protože se dostanu tak maximálně na party do školky :) Což je ovšem další prostředí, kde nemáš-li správný vánoční outfit, nejen že dítě je outsiderem, ale i matka (já) se cítí totálně nemožně, protože prostě nemá pro děti vánoční pyžámko pokud možno s vyšitým jménem dítěte. Čímž si uvědomuju, že mám ještě týden na to v tomto duchu něco vymyslet.

 • Jsou to svátky komerce. Ale v té nejšílenější podobě. Když jsem se poprvé účastnila vánočního rozbalování dárků u mé americké rodiny, ještě týden jsem se z toho vzpamatovávala. Ne že by pod naším stromečkem měl každý jeden dárek, ale to množství tady se nám nedalo vyrovnat. Začíná to mediální masáží na tzv. Black Friday po Díkůvzdání, kdy většina Američanů nakupuje ve slevách a pokračuje televizními reklamami, kde vás prostě masírují dokola, co všechno musíte mít. Opět - řeknete si, to je jako u nás, ale věřte, že není. Podle různých průzkumů se ukazuje, že v průměru Američan utratí 700 až 900 dolarů za vánoční dárky. 


 • Planetária a astronomové z Vánoc jistě nemají radost. Když jsme před pár měsíci v planetáriu s dcerou poslouchaly pořad o světelném smogu a nepotřebnosti svítit všude a pořád, hned mě napadly Vánoce. Jistě, světla k tomu všemu patří. Dřív ale tak nějak stačily obyčejné hvězdy na obloze. Pak přibyly svíčky a dnes to bliká všemi barvami - dům vedle domu, park vedle parku. Je to ale tak kouzelné, že s dětmi v těchto nasvícených parcích stejně trávíme v brzkých podvečerech nejvíce času. Nechodíme na předražené akce typu "Polárního expresu" apod., ale světýlka v parku si ujít nenecháme. Letos nás nejvíc zaujali aligátoři a naši dvouletou samozřejmě série Frozen. Jak jinak. 

 • Když vám někdo nabídne vánoční cukroví a vy natěšeně natáhnete ruku, zjistíte, že nemá ale nic společného s tím, co cukrovím nazýváme my. Tady jsou nejčastější perníčky a pak tzv. sugar cookies, cukrové sušenky, což jsou takové obyčejné vanilkové placaté sušenky s nijak zvlášť ohromující chutí.  • Seženete zde úplně jakýkoliv dárek, který vás napadne. Jedna výhoda toho obrovského amerického trhu. Máte-li nějaký originální nápad, čím překvapit své blízké, hledáte-li například dárek podle jeho/jejího zaměstnání nebo záliby, tady najdete úplně všechno. Oblečení s originálními nápisy vystihující vaši polovičku, hračky na míru, knihy, kde je hlavním hrdinou vaše dítě, vstupenky na cokoliv, jakokouliv drobnost stačí prostě zadat do vyhledávače a on už si s tím pan Amazon nějak poradí. To stejné platí o vánočních ozdobách - v New Orleansu mají dokonce po celý rok otevřený obchod s ozdobami. Perfektní suvenýr.


 • Školní vánoční představení jsou na neuvěřitelně profesionální úrovni. Jedno se musí americkým školám a učitelům nechat. Tady se jede naplno. Tady to není houf nesmělých takřka pusu neotvírajících dětí, jak si to ještě pamatuju já. Děti se učí od malička prezentovat se nahlas a srozumitelně. Ať už se hraje Louskáček - nejoblíbenější a nejčastější představení hrající se v USA o Vánocích nebo se jen zpívají vánoční písně - tady se dětem nasadí parohy, namalují červené nosy a už se jede píseň o slavném sobovi Rudolfovi, jindy když má sněžit, udělá se patřičný světelný efekt. 

 • A propos sněhu se holt my na jihu nedočkáme, ani kdybychom se na hlavu stavěli. Napadne tak jednou za deset let a po několika hodinách je pryč. Na severu je to ale jiná pohádka. Jen žasnu nad fotkami zasněženého okolí svých amerických známých. Vloni jsme se rozhodli za sněhem takto vyrazit. Vánoce jsme strávili v New Jersey, New Yorku a v horách Pensylvánie. Byl to tedy ve srovnání s New Orleansem jiný zážitek. Když nám 25. prosince ráno, kdy venku nebyla skoro ani noha, před autem v zasněženém New Jersey přeběhla srnka, bylo to jako zjevení. Nádhera. Následná snídaně v turecké restauraci (protože jistě, jediní Turci neměli v okolí 25.12. ráno zavřeno) a vánoční mše v novogotickém kostele byla jen další kouzla. 

 • Už se neříká tolik Merry Christmas ale Happy Holidays. Dřív to byly jen Vánoce, ale v posledních letech se dává mnohem větší důraz i na další národnosti, slavící v tomto období své svátky anebo na ty, které naopak v této době žádné svátky neslaví. Happy holidays - Šťastné svátky je tak teď mnohem rozšířenějším pozdravem než Veselé Vánoce. 

 • Místo mlíka si musíte do svého oblíbeného latte objednat eggnog. Nealkoholický vaječňák je americká vánoční závislost. S kamarády Čechy jsme jí většinou nepřišli na chuť. A bez přítomnosti rumu tomuto konceptu jaksi nerozumíme. 

 • Neulítáváte-li na eggnogu, musíte si to kafe ochutit alespoň pepermintovým sirupem. Další vánoční příchuť, která vás pronásleduje na každém kroku. Jste-li rodič, budou vás ještě k tomu pronásledovat desítky pepermintových lízátek, které vaše děti obdrží k Vánocům od svých spolužáků.

Vánoce jsou nejkrásnější, když se slaví s blízkými. Je nakonec jedno, jestli je to v Česku nebo v Americe. Všude si můžeme dát svařák a podle potřeby (pokud na nás vyjdou Vánoce ve 30 stupních, jako tomu bylo v roce 2012) z něj udělat třeba ledový nápoj. Všude si můžeme pustit Rybovku a upléct Vánočku.

Kdybyste se náhodou přes svátky, stejně jako pár mých nejmenovaných kamarádů, v New Orleansu ocitili, klikněte sem na parádní seznam toho, co se dá podniknout. 

Přežijte to vše vklidu a s radostí!

Žádné komentáře:

Okomentovat

Instagram