čtvrtek 12. listopadu 2020

PODCAST #6: "Češi by se od Japonců mohli naučit zdvořilosti a Japonci zase od nás pobrat trochu víc humoru," říká Renáta Jaroščáková z Yokohamy

Renáta Jaroščáková nás dnes provede Japonskem. I když sama o sobě říká, že spíš žije v mezinárodní bublině, je mi jasné, že za 8 let se už člověk o svém přechodném domovu leccos dozví. Renata vystudovala čínštinu, její muž japonštinu. Kde se vzala jejich posedlost Asií a jak jim Dálný východ změnil život? Audio si můžete spustit kliknutím sem.

 

Renáta v tradičním japonském kimonu

 

 Jak velký je časový posun, jak se aranžuje ikebana a co nesmí chybět na tradičním japonském jídelním stole? Zajímavosti o životě v Yokohamě a Tokiu dnes s Moravačkou jako poleno. V podcastu Doma v Nola jsme si povídaly asi hodinu a zdaleka jsme nevyčerpaly všechna témata, která mě zajímaly. Podcast si můžete pustit úplně dole na stránce, stačí kliknout na zelené tlačítko play.

 

"Japonsko je pro mě spíše takovou kulisou, ale každodenní život se pro mě a mé dva syny odehrává v mezinárodní bublině. Můj muž je v typicky japonské tradiční firmě, takže ten má naplno všechny plusy a minusy takovéhoto prostředí a já se o japonské společnosti dovídám jen zprostředkovaně," prozrazuje Renáta, která se živí jako fotografka. Právě díky lásce k fotografování objevuje všemožné stránky japonského života, kultury a přírody.

 

  


 
 

  

 O fotografování mimo jiné říká: "Nejdříve to bylo jen hobby, ale brzy mě to úplně pohltilo a ta vášeň pro focení mě doteď nepřešla. Fotila jsem každý den, hlavně to, co jsem viděla kolem sebe, což vyústilo ve výstavu Okouzlení Japonskem, kterou jsem pořádala ve svém rodném Zlíně v létě 2016. Můj fokus se poté ale stočil spíš na lidi, tak jsem začala fotit portréty a rodiny, především pro místní komunitu cizinců a tam taky začal můj byznys, když jsem za fotky dostávala zaplaceno, což mě zprvu skoro šokovalo, ale lidi mě sami začali poptávat, protože reklama typu "jedna paní povídala" tady v naší úzké komunitě funguje bezvadně. V roce 2018 jsem dala svému byznysu jméno Real Joy Photography. To jméno odráží naprosto můj vztah k fotce a k práci s klienty, je to pocit, který chci v lidech vzbudit, když se dívají na moje fotky - skutečnou radost. A to je i můj přístup k životu, jsem totiž nenapravitelný optimista."

 

Autorkou všech zveřejněných fotek je Renáta Jaroščáková.

 

 

Máte tip na další země a lidi, které vás zajímají? Napište, komentujte, sdílejte, ať se o Doma v Nola dozví i další. Doma v Nola je i na Facebooku a Instagramu. Děkuju!

Julie

Žádné komentáře:

Okomentovat

Instagram